Aleja gówniarzy
Cudowne dziecko
Daleko od
szosy
Edi
Kalosze szczęścia
Kapitan Sowa
na tropie
Kariera Nikodema Dyzmy
Kingsajz
Kroll
Niewiarygodne przygody Marka Piegusa
Pan Samochodzik kontra latające maszyny
Przypadek
Rzeczpospolita Babska
Stawka większa
niż życie
Trójkąt bermudzki
Ucieczka z
kina Wolność
Vabank
Vabank 2, czyli riposta
Zakazane piosenki
Ziemia
obiecana
 

 

 

Daleko od szosy


 

 

 


Jest to serial telewizyjny opowiadający losy Leszka Góreckiego, przeciętnego chłopaka z podłódzkiej wsi o nieprzeciętnych ambicjach. Leszek chce zostać zawodowym kierowcą i robi wszystko aby ten cel osiągnąć, mimo bardzo wielu przeszkód. Nie chce jak jego rodzina i koledzy kontynuować tradycji rolniczych. Leszek marzy o „mieście”. Tam chce mieszkać i realizować się zawodowo. Przeprowadza się najpiew na Śląsk – do Chorzowa, a później na stałe osiada w Łodzi. Pomaga mu w tym Anka, którą poznał gdy była na letnisku w jego wsi. Początkowo się zaprzyjaźniają, ale szybko uczucie przeradza się w miłość. Pobierają się.
Serial w ciepły, serdeczny sposób opisuje zwykłe życie codzienne i problemy mieszkańca wsi, ścierającego się z wielkomiejskimi sytuacjami. Wszystkie miejsca, które użyczyły plenerów serialowi, grały same siebie. Kilka z nich jest nawet wymienianych w dialogach (Leszek wielokrotnie powtarza, że jedzie do Łodzi) lub podpisanych w kadrach. Jak np. pociąg, którym Leszek przyjechał do Chorzowa (Zdj.52). Podpisane są również linie autobusowe (Zdj.33, 38 i 44).

Odc. 4 Oczekiwanie

Leszek (Krzysztof Stroiński) mieszkając wciąż na wsi coraz częściej przyjeżdża do Łodzi, w odwiedziny do Ani (Irena Szewczyk). Widzimy ich między innymi żegnających się przed Wydziałem Chemii UŁ, przy ul. Narutowicza, gdzie Ania studiuje (Zdj.1). Dziewczyna prowadzi Leszka do Muzeum Sztuki (dawniej pałac Maurycego Poznańskiego) przy ul. Więckowskiego, przechadzając się po salach wystawowych, opowiada mu o stylach w sztuce nowoczesnej. W kadrze widać malarstwo współczesne (Zdj.2), a na kolejnym zdjęciu charaktersytyczny witraż na klatce schodowej (Zdj.3). Spędzając razem czas wędrują do parku. Scena kręcona jest w parku Poniatwoskiego, na drugim planie charakterystyczna altanka (Zdj.4).
Leszek zostawia swój motocykl na parkingu mieszczącym się na rogu ulic Sienkiewicza i Tuwima (Zdj.5, 6 i 7). W momencie kręcenia filmu po ul. Tuwima jeszcze jeździły tramwaje, a na parkingu stała budka inkasenta.
Leszek dzwoni do Ani z budki na placu Dąbrowskeigo (Zdj.8), nie ma jej jednak w domu więc idzie ponownie pod Wydział Chemii (Zdj.9). Tam czeka go jednak niespodzianka. Ania po wyjściu z zajęć niezauważywszy Leszka idzie do kawiarni „Irena” z Krzysztofem, kolegą ze studiów (dzisiaj w dawnym lokalu kawiarni działa sklep spożywczy) (Zdj.10, 11 i 12).
Gdy Leszek po raz kolejny przyjeżdża do Łodzi, na bal sylwestrowy, widzimy go przechadzającego się ulicą Piotrkowską oraz pasażem Rubinsteina (Zdj.13). Na balu wyjaśnia się również sprawa z Krzysztofem, aspirującym do miana narzeczonego Ani.

Odc.5 Pod prąd
Leszek po odbyciu służby wojskowej wraca do Łodzi. Na dworcu Łódź Kaliska żegna się z kolegą z wojska, Mirkiem Boczewskim (Kazimierz Mazur) (Zdj.14). Ten przypomina mu na wszelki wypadek, że mieszka w Ksawerowie. Kilka scen później Leszek potrzebując jego pomocy w zameldowaniu odwiedza go jadąc na miejsce tramwajem. Wsiada na przystanku na placu Niepodległości (Zdj.15). Na drugim planie widoczny dom towarowy Uniwersal. Dworzec Kaliski pojawia się ponownie, gdy pod koniec odcinka jedzie pożegnać się z Anią, wyjeżdżającą z mamą na wakacje do Jugosławii. W tle widać popularny w tamtych czasach saturator (Zdj.16, 17 i 18).
Czekając w parku na Anię (park Staszica, zdj.19), spotyka kobietę, która powierza mu na 10 minut w opiece dziecko w wózku. Kobieta spóźnia się więc chłopak idzie z wózkiem pod Wydział Chemii, aby przywitać Anię (Zdj.20) Widzimy tylko część budynku, chodnik i charakterystyczny kiosk, w którym przez długi czas znajdował się zakład szlifierski. Wydział Chemii pojawia się w tym odcinku jeszcze dwukrotnie. Najpierw gdy chłopak czeka na Anię po egzaminie (Zdj.21) i ponownie na koniec odcinka gdy idzie pod gmach, mimo, że wie, że nie spotka tam ukochanej, będącej na wakacjach (Zdj.22).
Odprowadza Anię na zajęcia, a sam spaceruje po mieście. Widzimy go między innymi przechadzającego się po placu Wolności (Zdj.23).
W kolejnych scenach Leszek stara się o przyjęcie do technikum samochodowego (obecnie ZSP nr 7). Udaje się w tym celu na ul. Prożka 3/5 (Zdj.24 i 25). Tam dowiaduje się, że nie może zostać przyjęty od razu do drugiej klasy. Postanawia jednak walczyć i za radą dyrektora szkoły idzie na ul. Piotrkowską, do kuratorium. W tej scenie widzimy go w okolicach skrzyżowania z ulicą Moniuszki (Zdj.26). Tam jednak też mu odmawiają. Nie może również znaleźć pracy ponieważ nie jest zameldowany w Łodzi. Ze wszystkich tych kłopotów zwierza się Ance w parku Poniatowskiego (Zdj.27). W kadrze widoczne są charakterystyczne mostki nad parkowym stawem. W jednej z następnych scen w tym samym parku uczą się razem, siedząc na ławeczce (Zdj.28).
Leszek realizując swoje zamierzenia, zdaje egzamin na kierowcę autobusu. Jedzie ulicą Rewolucji 1905 r. od skrzyżowania z ul. POW (Zdj.29), do okolic ul. Kamińskiego. Z ul. Sterlinga wyjeżdża Trabant, który omal nie powoduje wypadku. W kadrze widać gmach Szkoły Podstawowej nr 1 (Zdj.30) oraz zabudowania na przeciwnym rogu ulic (Zdj.31).
Leszek zdobywa upragnione prawo jazdy i zatrudnia się w MPK. Zostaje kierowcą autobusu miejskiego, a w jedną z pierwszych tras jedzie linią „51” do Łagiewnik (Zdj.32 i 33). Na tablicy pojazdu widoczny opis trasy: „plac Dąbrowskiego – Łagiewniki”.
Pojawia się również plac Dąbrowskiego – tam Leszek kończy swoją zmiane i przekazuje pojazd zmiennikowi (Zdj.34).

Odc.6 Egzamin
Dlaszy ciąg perypetii Leszka i Ani. Chłopak walcząc z biurokracją jedzie do Warszawy aby załatwić przyjęcie do drugiej klasy technikum. Bohaterowie serialu mają kłopoty z mieszkaniem i rodziną Ani. Postanawiają się jednak pobrać, czego nie akceptuje mama narzeczonej. W rezultacie zrywa kontakty z córką.
Już czołówka odcinka zwiastuje, że film był w znacznej mierze kręcony w Łodzi. Zaczyna się bowiem od panoramy miasta sfilmowanej z budynku telewizji przy ul. Narutowicza z widokiem na skrzyżowanie ulic Naurtowicza i Kilińskiego (Zdj.35). Podobne zwiastuny mają również odcinki 5. i 7.
W filmie pojawia się zajezdnia autobusowa przy ul. Limanowskiego (Zdj.36 i 37) oraz Arturówek, gdzie jako kierowca jeździ Leszek (Zdj.38 i 39). Również tutaj można zauważyć opis trasy na pojeździe.
Ania wraca z wakacji i pragnie się spotkać z Leszkiem, ale on zmienił adres, dlatego szuka go wśród kierowców na placu Dąbrowskiego (Zdj.40).
W jednej z kolejnych scen jadą po wiązankę ślubną do kwiaciarni na ul. Piotrkowskiej, w okolicach numeru 275-277. Po drugiej stronie ulicy widoczny dawny pałac Emila i Karola Steinertów przy ul. Piotrkowskiej 272 (Zdj.41).

Odc.7 We dwoje
Po śłubie kłopoty nie omijają młodych małżonków. Mieszkają w ciasnym jednopokojowym mieszkaniu. Wciąż mają problemy z rodzicami Ani. Pojawiają się też kłopoty finansowe. Ania zaczyna udzielać się w studenckiej spółdzielni pracy. Gdy rodzi im się synek, mama dziewczyny, zabiera ją z dzieckiem do siebie. Nie poprawia to relacji Leszka z teściami. Rzadko widuje dziecko, które coraz częściej choruje. Z rozwiązaniem przychodzą rodzice chłopaka, którzy zabierają dziecko do siebie na wieś. Leszek może dzięki temu skończyć szkołę.
W jednej z pierwszych scen widzimy dom rodzinny Ani, mieszczący się przy ulicy Narutowicza 79 (Zdj.42 i 43).
Ponownie pojawia się plac Dąbrowskiego, znów jako punkt, w którym Leszek kończy pracę (Zdj.44).
Jedzie po Anię i spotykają się przed Wydziałem Biologii i Ochrony Środowiska przy ul. Pilarskiego (Zdj.45). Budynek pojawia się jeszcze dwie sceny później gdy Ania zdaje egzamin magisterski, a mąż czeka na nią z kwiatami (Zdj.46). W następnej scenie dzielą się dobrymi nowinami z rodzicami. Telefonują do nich z budki na placu Dąbrowskiego (Zdj.47 i 48).
Dowiadują się też, że Ania jest w ciąży. Aby potwierdzić tę informację idą do lekarza. Gabinet znajduje się w spółdzielni lekarskiej przy ul. Piotrkowskiej 3 (Zdj.49). Szczęśliwe rozwiązanie ma miejsce w szpitalu im. Jordana na ul. Przyrodniczej (Zdj.50).
Ostatnia scena serii kręcona była w szkole samochodowej przy ul. Prożka 3/5, gdzie Leszek odbiera świadectwo maturalne. Przed budynkiem czeka na niego żona z synem (Zdj.51).