Aleja gówniarzy
Cudowne dziecko
Daleko od
szosy
Edi
Kalosze szczęścia
Kapitan Sowa
na tropie
Kariera Nikodema Dyzmy
Kingsajz
Kroll
Niewiarygodne przygody Marka Piegusa
Pan Samochodzik kontra latające maszyny
Przypadek
Rzeczpospolita Babska
Stawka większa
niż życie
Trójkąt bermudzki
Ucieczka z
kina Wolność
Vabank
Vabank 2, czyli riposta
Zakazane piosenki
Ziemia
obiecana
 

 

 

Kapitan Sowa na tropie

Serial kryminalny z Wiesławem Gołasem w tytułowej roli kapitana milicji, w reżyserii Stanisława Barei. Kapitan Sowa rozwiązuje najtrudniejsze kryminalne zagadki w kolejnych odcinkach, poza odcinkiem piątym („Trzecia ręka”), w każdym odcinku popełniane jest jakieś morderstwo. Zarówno milicjanci jak i przestępcy są zawsze elegancko ubrani, a pościgi Syrenkami i Warszawami nadają serialowi mnóstwo uroku. Humoru serialowi dodaje ciągnące się przez wszystkie odcinki próby rzucenia palenia podejmowane przez kapitana Sowę i jego pomocnika i przyjaciela – Albina.
Nazwa miasta, w którym toczy się akcja serialu nie pada, można jednak się domyślać że chodzi o Łódź – w pierwszym odcinku mowa jest o Brzezinach i Łowiczu, a także o Teatrze Powszechnym. Padające jednak w kolejnych odcinkach nazwy ulic nie zawsze znajdują odzwierciedlenie w rzeczywistych nazwach ulic w Łodzi.

W odcinku pierwszym („Gipsowa figurka”) widoczny jest budynek komendy przy ul. Sienkiewicza, najpierw z podejrzaną na tym etapie akcji Alicją Nawrocką (grana przez Iwonę Słoczyńską) (zdj. 1), a następnie kapitana Sowę i Albina w towarzystwie Stankiewiczowej (rola Barbary Wałkówny), która ostatecznie okazała się być winną zbrodni (zdj. 2). Ta sama trójka po chwili wsiada do Syrenki, a w tle widoczny jest budynek dawnego Banku Związku Spółek Zarobkowych, dziś Banku Zachodniego WBK (zdj. 3). W dalszej części odcinka widoczny jest pościg milicjantów za podejrzaną Nawrocką), m.in. po ulicy prowadzącej do Placu Komuny Paryskiej (zdj. 4).

W odcinku trzecim („Termos”) widoczne jest wejście do starego gmachu Biblioteki Uniwersytetu Łódzkiego (wówczas budynek był najnowocześniejszym gmachem bibliotecznym w kraju). W filmie to miejsce spotkania kapitana Sowy z Jolantą Suchecką, asystentką zamordowanego profesora Mikuckiego (zdj. 5 i 6). Jak się później okazuje, Suchecka była zamieszana w zbrodnię.

W odcinku szóstym („Szantażysta”) podczas rozmowy głównych bohaterów w pokoju kapitana Sowy na komendzie milicji widoczna jest przez okno kamienica, stojąca vis a vis budynku komendy przy ul. Sienkiewicza (zdj. 7). Podczas rozmowy na komendzie między kapitanem Sową, Albinem oraz podróżnikiem Małeckim (rola Leona Niemczyka) widoczna jest w tle mapa miasta, podpisana: „Łódź plan miasta” (zdj. 8). To kolejny dowód na to że akcja filmu dzieje się w Łodzi.

W odcinku siódmym („Śpiący nie kłamie”) podczas przejazdu służbową Warszawą z seansu hipnozy u doktora Gregera do mieszkania Malczyków widoczny jest fragment Łodzi przy skrzyżowaniu ulic Kościuszki i 6 Sierpnia (zdj. 9-12). Jak widać ulica 6 Sierpnia była wówczas przejezdna (zdj. 9 i 10), przy ul. Zachodniej frontowe kamienice pierzei wschodniej nie były jeszcze wyburzone (zdj. 11). Stosunkowo najmniej zmienił się fragment ulicy Kościuszki na wysokości Pasażu Rubinsteina, w tle widoczna jest charakterystyczna kopuła kamienicy na rogu ulic Kościuszki i Andrzeja Struga (zdj. 12).
W odcinku ósmym („Numer IB 2968”) jedna ze scen (wejście do mieszkania Kazia Pasternaka, właściciela „kliniki lalek”) miała miejsce na klatce schodowej kamienicy przy ul. Sienkiewicza 6 (dawna kamienica Abrahama Dudaka, jeden z ciekawszych przykładów sztuki secesyjnej w Łodzi) (zdj. 13 i 14), z charakterystyczną windą ozdobioną secesyjną kratą.