Aleja gówniarzy
Cudowne dziecko
Daleko od
szosy
Edi
Kalosze szczęścia
Kapitan Sowa
na tropie
Kariera Nikodema Dyzmy
Kingsajz
Kroll
Niewiarygodne przygody Marka Piegusa
Pan Samochodzik kontra latające maszyny
Przypadek
Rzeczpospolita Babska
Stawka większa
niż życie
Trójkąt bermudzki
Ucieczka z
kina Wolność
Vabank
Vabank 2, czyli riposta
Zakazane piosenki
Ziemia
obiecana
 

 

 

Kingsajz

Komedia opowiada o losach krasnoludka Ola Jedliny (Jacek Chmielnik), któremu udaje się uciec z Szuflandii krainy krasnoludków rządzonej przez tyrana nadszyszkownika Kilkujadka (Jerzy Stuhr). Kraina mieści się w Instytucie Badań Czwartorzędu, a jej przywódca robi wszystko, aby nikt nie wydostał się do świata ludzi. Alchemik Adaś (Grzegorz Heromiński) wymyśla niezwykły eliksir dzięki któremu udaje mu się wydostać z Szuflandii.
Kilkujadek wysyła swoich ludzi, aby sprowadzili go z powrotem, równocześnie na pomoc Adasiowi wyrusza Olo. Jedlinie pomaga piękna Ala (Katarzyna Figura), która jest córką krasnoludka, zamienionego w królika przez nadszyszkownika. W końcowej scenie filmu bohaterom wydaje się, że pozostali w Kingsajzie, lecz podróżując pociągiem zauważają przez szybę ogromną twarz dziecka.
Film będący z pozoru lekką komedią nawiązuje do rzeczywistości PRL prezentując jego smutne realia.

W filmie Juliusza Machulskiego siedzibę redakcji „Pasikonika”, w której pracuje Olo zagrał budynek rektoratu Politechniki Łódzkiej, dawny pałac Reinholda Richtera, przy ul.Skorupki 6/8.  (zdj. 1 i 2).
Zdjęcia do sceny na targu, kiedy Jacek Chmielnik przechadza się między straganami zostały zrealizowane na rynku „Górniak” (zdj. 3), w tle widoczna jest hala targowa (zdj.4), a także elektrociepłownia przy al. Politechniki (zdj. 5)
Kolejne sceny rozgrywają się przed budynkiem Zarządu Dróg i Autostrad przy ul. Wólczańskiej 17. Tu znajdował się filmowy Instytut Badań Czwartorzędu, a w jego podziemiach Szuflandia (zdj. od 6 do 8). W filmie widzimy ekspedycję ratunkową w której bierze udział Olo, która ma uratować Adasia z rąk nadszyszkownika (zdj. 6), a następnie akcję prowadzoną przez Ola razem z Alą (zdj. 7 i 8).
Do filmu została stworzona specjalna scenografia oraz rekwizyty, które miały obrazować rozmiary Kingsajzu. Można je obecnie obejrzeć na dziedzińcu Muzeum Kinematografii. Na kadrach widoczny jest czajnik, z którego wygląda Kilkujadek (zdj. 9) oraz Olo w ogromnym bucie (zdj. 10)

.