Aleja gówniarzy
Cudowne dziecko
Daleko od
szosy
Edi
Kalosze szczęścia
Kapitan Sowa
na tropie
Kariera Nikodema Dyzmy
Kingsajz
Kroll
Niewiarygodne przygody Marka Piegusa
Pan Samochodzik kontra latające maszyny
Przypadek
Rzeczpospolita Babska
Stawka większa
niż życie
Trójkąt bermudzki
Ucieczka z
kina Wolność
Vabank
Vabank 2, czyli riposta
Zakazane piosenki
Ziemia
obiecana
 

 

 

Niewiarygodne przygody Marka Piegusa

Serial dla młodzieży opisujący  niesamowite przygody 12-letniego, piegowatego Marka Piegusa oraz jego kolegów. Główny bohater serialu ma ogromnego pecha – ilekroć chce zrobić coś dobrego, zawsze kończy się to źle. Zaczynając od odcinka nr 3 serial opisuje zmagania Marka z szajką złodziei pod wodzą herszta Alberta Ptasia vel Flasza oraz złodziejem tornistrów – Wieńczysława Nieszczególnego. Całość serialu oparta jest na powieści Edmunda Niziurskiego pod takim samym tytułem.
W serialu występują znani aktorzy j

k np. Ludwik Benoit – lokator rodziny Piegusów Anatol Surma, Wojciech Siemion – kapitan milicji Jaszczołt, Mieczysław Czechowicz – Bosman zwany również Czarnopalcym, członek bandy Flasza, czy wreszcie Bronisław Pawlik, redaktor, przyjaciel Marka.
Akcja serialu dzieje się w Warszawie. Zatem w szeregu scen widać stolicę, chociażby park w Łazienkach, Pałac Kultury i Nauki, czy Wisłę. Jednak w wielu scenach „zagrała” również Łódź.

Odcinek 3

Już na samym początku odcinka znajdziemy się na ul. Północnej przy skrzyżowaniu z ul. Anstadta (widoczne charakterystyczne wysokie ogrodzenie na narożnej działce) (zdj.1). Marek wraz z redaktorem ścigają Wieńczysława Nieszczególnego. Na wysokości Teatru Muzycznego Nieszczególny zatrzymuje swoje auto i jednemu z grupy stojących tam chłopców odcina i zabiera tornister, a następnie odjeżdża. Niestety auto redaktora „nawala” i dalszy pościg jest niemożliwy. Podczas tej sceny przez moment widoczny jest fragment ulicy Północnej w pobliżu Teatru Muzycznego  (dzisiaj łódzki odddział ABW oraz szpital MSWiA) (zdj.2).

W dalszym ciągu odcinka akcja przenosi się na ulicę Uniwersytecką. Podczas jazdy autobusem (charakterystyczny „ogórek”) Nieszczególny odcina tornister Zyziowi (w tornistrze przenoszone łupy bandy Flasza) i ucieka. W ślad za nim ruszają pasażerowie autobusu (w tle widoczna kopuła kościoła św. Teresy przy Rondzie Solidarności a także budowane wówczas bloki mieszkalne znajdujące się przy Rondzie) (zdj.3).

Końcowe sceny odcinka rozgrywają się w okolicach skrzyżowania ulic Lipowej i 1 Maja. W tym rejonie znajdowała się jedna z kryjówek szajki Flasza (w mieszkaniu członka szajki – doktora Bogumiła Kadryla), a także Szkoła Tańców Towarzyskich profesora Tillopiha Ssawka, w której tańca uczył dawny detektyw Hippolit Kwass (już wkrótce wspólnie z Markiem ścigający przestępców). Na filmie podczas kilku następujących po sobie scen widoczne są okolice skrzyżowania ulic 1 Maja i Lipowej: ulica Próchnika na końcowym odcinku - w tle widoczna jest kamienica przy ul. Piotrkowskiej 11 z okazałą kopułą (w kadrze Marek wraz z Zyziem biegną do domu Zyzia wraz z uratowanym przed złodziejem tornistrem Zyzia – Marek nie wie jeszcze że Zyzio pracuje dla bandy Flasza i przenosi skradziony towar), warto zwrócić uwagę na gęsty szpaler drzew rosnący wówczas na tej ulicy (zdj.4), skrzyżowanie ulic Lipowej i 1 Maja z charakterystycznym wykuszem narożnej kamienicy (w kadrze znalazła się furgonetka którą uciekają przestępcy i Warszawa którą nadjeżdżają milicjanci powiadomieni przez Marka i kapitana Jaszczołta) (zdj.5), a także zakręt na ulicy Próchnika, na wysokości ulicy Lipowej (warto zwrócić uwagę na ówczesny napis na jednym z budynków: „3 x tak” i lukę w zabudowie, dziś zabudowaną przez nową kamienicę (zdj.6).

Odcinek 4

W początkowej części odcinka Marek idzie na wagary i trafia do parku im. Matejki (park przedstawiony został od strony ul. Narutowicza, w dalszej perspektywie widoczny jest  budowany wówczas akademik Uniwersytetu Łódzkiego przy ul. Matejki) (zdj.7). Marek zajadający się czereśniami i rozrzucający pestki po całej okolicy, prowokuje scysję między innymi osobami odpoczywającymi w parku. Awantura kończy się gonitwą, podczas której w kadrze pojawia się dawny dom ogrodnika, do dziś stojący w parku (zdj.8). Pobyt w parku kończy się spotkaniem z Nieszczególnym. Marek uciekając przed bandytą trafia w okolice domu, który zgodnie z filmem znajdować musiałby się w okolicach skrzyżowania ulic Rewolucji 1905 r. oraz Polskiej Organizacji Wojskowej. Z tego miejsca bowiem Nieszczególny, ukryty w bagażniku swojej „Syrenki”, obserwuje kamienicę w której mieszka Marek (w tle widoczne bardzo charakterystyczne ukośne kolumny budynku drukarni przy POW) (zdj.9).

Odcinek 5

W pierwszych scenach Marek ponownie znajduje się w parku (park im. Matejki), gdzie wraz z kolegą Cześkiem Pajkertem przeprowadza wizję lokalną dotyczącą zdarzeń z poprzedniego odcinka. W dalszej części Marek ponownie znajduje się na ulicy POW, gdzie spotyka Cherlawego (członka gangu Flasza) wraz z synem Zyziem (zdj.10). W efekcie tego spotkania banda Flasza porwie Cześka żeby odrabiał prace domowe za dzieci przestępców...

Odcinek 7

W tym odcinku jako plener posłużył kościół ewangelicki św. Mateusza. Odegrał on rolę warszawskiego kościoła św. Bazylego, w którego podziemiach główną kryjówkę miała banda Flasza. W kilku scenach widoczny jest fronton kościoła: na pierwszej do kryjówki zmierzają doktor Kadryl, Cherlawy i Czarnopalcy (ten ostatni wymierzający karę Cherlawemu za kradzież portfela jednemu z harcerzy poprzez kopnięcie poniżej pleców) (zdj.11); w drugiej śladem przestępców ruszają harcerze z zastępu Marka (widoczny jest dom parafialny stojący obok kościoła) (zdj.12).