Aleja gówniarzy
Cudowne dziecko
Daleko od
szosy
Edi
Kalosze szczęścia
Kapitan Sowa
na tropie
Kariera Nikodema Dyzmy
Kingsajz
Kroll
Niewiarygodne przygody Marka Piegusa
Pan Samochodzik kontra latające maszyny
Przypadek
Rzeczpospolita Babska
Stawka większa
niż życie
Trójkąt bermudzki
Ucieczka z
kina Wolność
Vabank
Vabank 2, czyli riposta
Zakazane piosenki
Ziemia
obiecana
 

 

 

Stawka większa niż życie

 

 

 
Serial sensacyjny, którego akcja toczy się głównie w okupowanej Polsce. Hans Kloss (Stanisław Mikulski) – główny bohater, dzięki starannie zaplanowanej rozgrywce staje się polskim szpiegiem w strukturach Abwehry – niemieckich służb wywiadowczych. Agent o kryptonimie J-23 w każdym z 18 odcinków zmaga się z siłami niemieckiej machiny wojennej, wykradając tajemnice i walcząc o wyzwolenie. Jego głównym prześladowcą jest Hermann Brunner (Emil Karewicz), stąpający krok w krok za bohaterem.
W serialu „zagrała” również Łódź. Akcja dzieje się w różnych miejscach, w ten sposób Łódź stała się nawet w jednym odcinku Istambułem...

Odcinek 1. Wiem kim jesteś

Stanisław Kolicki (Stanisław Mikulski) po ucieczce z obozu jenieckiego i dzięki niesamowitemu podobieństwu do niemieckiego oficera, Hansa Klossa, zostaje podstawiony na jego miejsce w struktury Abwehry. W ostatniej scenie odcinka radziecki oficer jedzie zameldować przełożonemu, że „J-23 znowu nadaje”. Scena ta rozgrywa się w Moskwie, po wejściu oficera do gabinetu zwierzchnika widać w oknie charakterystyczne wieże stojącej przy Placu Czerwonym cerkwi św. Wasyla Błogosławionego (oczywiście scena we wnętrzu nakręcona została już w studio, a cerkiew widoczna jest jedynie na zdjęciu). Wejście do siedziby radzieckich służb wywiadowczych nakręcone zostało przed obecnym sądem okręgowym na placu gen. H. Dąbrowskiego (zdj. 1 i 2). W scenie poprzedzającej widać dawną willę Jakuba Kestenberga (dzisiaj siedziba Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej) u zbiegu ulic Jaracza i Sterlinga (zdj. 3).

Odcinek 2. Hotel Excelsior

Kloss udaje się do Gdańska, gdzie doszło do zabójstwa jednego z członków siatki konspiracyjnej. Rzeczywiście dużo ujęć kręconych było na Wybrzeżu, w Gdańsku i Sopocie. Jednak sceny w parku miejskim kręcone były w parku im. Poniatowskiego. Na jednym ze zdjęć Georg (Andrzej Konic), kontakt Klossa w Gdańsku, łapie dziecko w ostatniej chwili przed wpadnięciem do stawu. W tle kadru widoczna charakterystyczna altana znajdująca się właśnie w łódzkim parku (zdj. 4).

Odcinek 3. Ściśle tajne

W tym odcinku Kloss stara się uwolnić dr Pulkowskiego (Jan Koecher), inżyniera zajmującego się silnikami lotniczymi. Doktor przetrzymywany jest przez Niemców i zmuszany do pracy dla nich. Tradycyjnie zadanie Kloss wykonuje skutecznie. W filmie widoczne są okolice elektrociepłowni EC-1 przy ul. Targowej, pełniące rolę niemieckiej fabryki. Na jednym z kadrów widoczny jest najstarszy budynek EC-1 z którego wychodzi prestidigitator Rioletto (Leon Niemczyk) (zdj. 5). Na kolejnych widoczny jest Kazik (Marian Opania), młody członek siatki konspiracyjnej, rysujący plany fabryki (zdj. 6 – 8). W jednej z kolejnych scen Basię Reczko (Wanda Koczeska) sekretarkę niemieckiego naukowca śledzi gestapowiec Glaubel (Mieczysław Waśkowski). Scena dzieje się na ul. Piramowicza przy schodach prowadzących do cerkwii św. Olgi (zdj. 9).

 
Odcinek 4. Cafe Rose

Kloss został wysłany przez Abwehrę z misją wykrycia i zlikwidowania angielskiej siatki szpiegowskiej działającej przy konsulacie niemieckim w Istambule. Na miejscu spotyka pannę Arens Rose, właścicielkę lokalu Cafe Rose (Alina Janowska), a zarazem członka antyniemieckiej siatki wywiadowczej. Wspólnie próbują odnaleźć angielskiego szpiega w konsulacie, jednak nie po to aby go zdekonspirować, lecz ostrzec przed zagrażającym niebezpieczeństwem. Jednocześnie starają się rzucić podejrzenie na osobę nie związaną z wywiadem, lecz nie bez skazy – radcę handlowego Witte (Janusz Bylczyński) prowadzącego nie do końca legalne interesy z miejscową ludnością. Szeroko zakrojona intryga skierowana w Abwehrę przynosi skutek, nie obywa się jednak bez ofiar.
W pierwszych scenach poznajemy Christopulisa (Edmund Fetting), bliskiego znajomego radcy Witte. Gra on ze znajomą w tenisa. Scena kręcona była na kortach Miejskiego Klubu Tenisowego w Parku Poniatowskiego (Zdj. 10). Tu też Witte spotyka się w późniejszej fazie filmu z Martą Kovacs (Joanna Jedlewska), pracującą dla niemieckiego wywiadu (Zdj. 11). Kloss trafia do willi Panny Rose, czyli nocnego lokalu. Wnętrza budynku kręcone były w Muzeum Kinematografii, jak na przykład scena powitania kapitana przez właścicielkę (Zdj. 12). Tą samą klatkę schodową rozpoznajemy w dalszych scenach, gdy Kloss idzie przeszukać gabinet Panny Rose, tuż po jej śmierci (Zdj. 13).
W lokalu Panny Rose odbywa się spotkanie Christopulisa z Wittem. Dyskutują o tym, jak Klossa zjednać na swoją stronę – robią niejasne interesy. Scena filmowana była w sali balowej Muzeum Kinematografii (Zdj. 14-15). Szczególną uwagę warto zwrócić na kominek, służący w filmie jako barek.
Cafe Rose jest również miejscem rozgrywki partii pokera między Klossem, Wittem, a Christopulosem. Dając się ograć, niebanalnie chcą wręczyć Klossowi łapówkę, ten jest jednak sprytniejszy. Pleneru użyczył tej scenie salonik mauretański również w Muzeum Kinematografii (Zdj.16-17).
W konsulacie wydawany jest bal, na który zaproszeni są między innymi Kloss i Panna Rose, która podczas przyjęcia zostaje zamordowana. Wcześniej jednak widzimy scenę powitania gości przez konsula Grandela (Jerzy Przybylski) na schodach. Miejscem, w którym odbywa się bal stał się dawny pałac Roberta Schweikerta przy ul. Piotrkowskiej (dzisiaj siedziba Instytutu Europejskiego). W kadrach widoczna jest okazała klatka schodowa z charakterystycznym witrażem w tle (Zdj. 18-20).
Po śmierci Arens Rose, jej przyboczna postanawia odkryć tajemnicę, ukrytą w skrytce bankowej. W tym celu wybiera się do siedziby banku, „zagranej” przez Łódzki Zakład Energetyczny przy ulicy Tuwima (Zdj. 21).
Witte rozmawia z konsulem przed siedzibą konsulatu. Scena filmowana była na podjeździe do dawnego pałacu Schweikerta przy ul. Piotrkowskiej (Zdj.22 i 23).
Wnętrza pensjonatu, w którym zatrzymał się Kloss filmowane były w dawnej willi Oskara Zieglera przy ul. Curie-Skłodowskiej (dzisiaj siedziba Łódzkiego Towarzystwa Naukowego). Poznać ją można po witrażach znajdujących się przy wejściu (Zdj. 24 i 25).

Odc. 5 Ostatnia szansa
Akcja filmu dzieje się w Warszawie. Kloss rozwiązuje kolejne trudne zadanie – musi zdobyć plany nowej broni, którą bada profesor von Hennig. W odcinku widoczny jest charakterystyczny budynek przy ul. Radwańskiej 52 – na parterze budynku znajdował się w przeszłości sklep warzywno-owocowy, pozostałością po którym jest szyld „warzywa” i „owoce” (zdj. 26). Szyld ten zachowany jest do dzisiaj. Inne sceny kręcone były w kawiarni „Honoratka” przy ul. Moniuszki 2. Filmowa kawiarnia stanowiła punkt spotkań i wymiany szyfrów polskiej siatki konspiratorów (zdj. 27 i 28).

Odc. 9. Genialny plan pułkownika Krafta
Kloss dostaje przydział do szkoły Abwehry pułkownika Krafta. Jego zadaniem jest zamiana dwóch braci bliźniaków – Eryka Gettinga, członka Hitlerjugend oraz Wacka Słowikowskiego, członka polskiego podziemia (obie role Macieja Damięckiego). Kraft chce w ten sposób wprowadzić swojego człowieka w struktury polskiej konspiracji. Oczywiście Klossowi udaje się osiągnąć efekt odwrotny – Getting ginie, a Słowikowski zajmuje jego miejsce. W filmie widoczny jest m.in. budynek III Liceum Ogólnokształcącego przy ul. Sienkiewicza (zdj. 29 i 30), a także pomnik Jana Starynkiewicza, zasłużonego dyrektora liceum, stojący przed gmachem (zdj.31 ). Co ciekawe już wówczas można zobaczyć że po ulicach Łodzi jeździła riksza – pojazdem tym kierował Tadek, członek siatki konspiracyjnej (Jan Englert). W dalszej części odcinka Kloss udaje się na spotkanie z Wojtkiem, szefem siatki wywiadowczej. Kryjówka znajduje się w dawnym magazynie przy ul. Targowej vis a vis łódzkiej elektrociepłowni EC-1 (zdj. 32 i 33).