Aleja gówniarzy
Cudowne dziecko
Daleko od
szosy
Edi
Kalosze szczęścia
Kapitan Sowa
na tropie
Kariera Nikodema Dyzmy
Kingsajz
Kroll
Niewiarygodne przygody Marka Piegusa
Pan Samochodzik kontra latające maszyny
Przypadek
Rzeczpospolita Babska
Stawka większa
niż życie
Trójkąt bermudzki
Ucieczka z
kina Wolność
Vabank
Vabank 2, czyli riposta
Zakazane piosenki
Ziemia
obiecana
 

 

 

Trójkąt bermudzki

Jarek, mechanik z Gdańska (Marian Kociniak), Henryk, lekarz z Krakowa (Leonard Pietraszak) oraz Ludwik, adwokat z Łodzi (Jan Peszek) to dawni przyjaciele, uczestnicy nieudanej wyprawy na Annapurnę. Po latach każdy z nich boryka się z jakimś problemem: Jarek ma olbrzymie długi na skutek hazardu, a nie może otrzymać spadku po dziadku – brakuje na to zgody kuzyna; żona Henryka wrobiła go w spowodowanie wypadku po pijanemu w celu umieszczenia go w więzieniu i otrzymania rozwodu; Henryk stracił szansę na małżeństwo córki na skutek szantażu jej dawnego chłopaka który upublicznił film pornograficzny z jej udziałem. Rozwiązaniem problemu każdego z nich jest morderstwo. W celu uniknięcia podejrzeń, wyręczają się wzajemnie w popełnianych zbrodniach. Znakomicie przygotowana akcja się udaje, jednak podczas świętowania sukcesu w Tatrach na skutek nieszczęśliwego wypadku wszyscy trzej giną.

Łódź to w filmie miejsce zamieszkania Ludwika. Faktycznie, sceny związane z jego historią kręcone były w kilku łódzkich plenerach. Gdy akcja przenosi się do Łodzi (o czym informuje widzów napis w dole ekranu) w kadrze widoczna jest ul. Piotrkowska z pomnikiem Tadeusza Kościuszki w tle (zdj. 1). Na kolejnym zdjęciu widoczny jest ponownie ten sam fragment miasta, tym razem z żoną Ludwika (Grażyna Trela) obserwującą wnętrze kawiarni „Mariolka” (dziś Restauracja Polska na rogu ulic Piotrkowskiej i Rewolucji 1905 r.) (zdj. 2).

Jedna z kolejnych scen kręcona była na łódzkim lotnisku, gdy podczas odsiadki Ludwika jego żona w towarzystwie nowego partnera zdobywała licencję pilota. Na zdjęciach widoczny jest dawny budynek Aeroklubu Łódzkiego oraz pas startowy (zdj. 3 i 4). Dzisiaj budynek lotniska, jak również pas startowy zostały bardzo mocno przebudowane.

Po zabójstwie żony Ludwik uczestniczył w jej pogrzebie. Scena ta kręcona była przy wejściu na część ewangelicką Starego Cmentarza przy ul. Ogrodowej (zdj. 5 i 6). Po wyjściu z cmentarza Ludwik wsiadł do samochodu i odjechał skręcając w ulicę Cmentarną
(zdj. 7). Ten fragment miasta prawie w ogóle się nie zmienił od czasu kręcenia filmu.