Aleja gówniarzy
Cudowne dziecko
Daleko od
szosy
Edi
Kalosze szczęścia
Kapitan Sowa
na tropie
Kariera Nikodema Dyzmy
Kingsajz
Kroll
Niewiarygodne przygody Marka Piegusa
Pan Samochodzik kontra latające maszyny
Przypadek
Rzeczpospolita Babska
Stawka większa
niż życie
Trójkąt bermudzki
Ucieczka z
kina Wolność
Vabank
Vabank 2, czyli riposta
Zakazane piosenki
Ziemia
obiecana
 

 

 

Vabank


 

 

 

 


Kwinto (Jan Machulski) wychodzi z więzienia po kilkuletnim wyroku, na który został skazany po wspólnym szwindlu z Kramerem (Leonard Pietraszak). Dawny wspólnik chce zadośćuczynić Kwincie wypłacając mu pieniądze, na które się nie zgadza. Ponadto okazuje się, że Kramer za zrabowane wspólnie z Kwintą pieniądze założył dom bankowy, pod przykrywką którego kontynuuje przestępczą działalność. Ofiarą Kramera padł przyjaciel Kwinty – Tadeusz Rychliński (Tadeusz Proć). Stanowi to motyw zemsty, której Kwinto dokonał wraz z Duńczykiem i dwoma „Szopenfeldziarzami” (Jacek Chmielnik i Krzysztof Kiersznowski). Polegała ona na obrabowaniu kasy Kramera, przy jednoczesnym upozorowaniu włamania właściciela, który ląduje w więzieniu.

W jednej z początkowych scen dwójka „Szopenfeldziarzy” pragnie przechwycić Kwintę wychodzącego z więzienia. Ten jednak umyka im wsiadając do dorożki. Oni chcą nawiązać kontakt ze słynnym kasiarzem i czatują na niego w bramie (w scenie widoczna brama przy ul. POW 26) (zdj.1 i 2)
W dalszej części filmu Kwinto nie mając gdzie się podziać wynajmuje pokój w hotelu, który w filmie gra siedziba Łódzkiego Zakładu Energetycznego przy ul. Tuwima. (Zdj.3 i 4)
Kwinto dowiedziawszy się o śmierci swojego przyjaciela Tadeusza, udał się na cmentarz, aby odwiedzić jego grób. Po wyjściu z nekropolii czekają na niego Szopenfeldziarze, w kadrze widoczna jest brama i ogrodzenie Starego Cmentarza na ul. Ogrodowej. (Zdj.5 i 6)
W kulminacyjnym momencie filmu Kramer zostaje zaproszony do Natalii (Elżbieta Zającówna), która ma za zadanie go uwieść. Kiedy prosi go o rozpięcie naszyjnika, ten zostawia na nim odcisk palca. Dziewczyna przedmiot mający posłużyć w spisku wyrzuca przez okno, pod którym czeka już Moks (Jacek Chmielnik). Cała scena ma miejsce w bramie kamienicy na ul. Narutowicza 93. (Zdj.7, 8 i 9). Plener ten można rozpoznać również w dalszej części filmu, gdy komisarz Przygoda (Józef Para) przywozi Kramera, aby potwierdzenić jego alibi (Zdj.10). W scenie widoczny jest także fragment parku im. J. Matejki. (Zdj.11)
W końcowej scenie Kramer wysiada z samochodu policyjnego i jest prowadzony do sądu. Akcja dzieje się na placu gen. H. Dąbrowskiego, a budynek sądu „zagrał” sam siebie. (Zdj.12)