Aleja gówniarzy
Cudowne dziecko
Daleko od
szosy
Edi
Kalosze szczęścia
Kapitan Sowa
na tropie
Kariera Nikodema Dyzmy
Kingsajz
Kroll
Niewiarygodne przygody Marka Piegusa
Pan Samochodzik kontra latające maszyny
Przypadek
Rzeczpospolita Babska
Stawka większa
niż życie
Trójkąt bermudzki
Ucieczka z
kina Wolność
Vabank
Vabank 2, czyli riposta
Zakazane piosenki
Ziemia
obiecana
 

 

 

Zakazane Piosenki

Film miał początkowo stanowić luźno powiązany zlepek piosenek śpiewanych w okupowanej Warszawie. Twórcom filmu (reżyserował Leonard Buczkowski) udało się jednak historie związane z poszczególnymi piosenkami połączyć w zwartą fabułę, opisującą wojenne losy rodzeństwa Romana i Haliny Tokarskich (Danuta Szaflarska i Jerzy Duszyński). Film rozpoczyna się od ogłoszenia umieszczonego w gazecie przez atelier Filmu Polskiego: „Zakazane piosenki śpiewane w czasie okupacji przez zespoły muzyczne, śpiewaków ulicznych i podwórzowych zakupi Film Polski”. Na ogłoszenie odpowiada Roman Tokarski przychodząc do studia z zestawem piosenek. Grając i śpiewając odtwarza swoje wojenne losy w okupowanej Warszawie, w tym także udział w leśnej partyzantce i Powstaniu Warszawskim.

W jednej z pierwszych scen w kadrze pojawia się wspomniane wcześniej ogłoszenie Filmu Polskiego z siedzibą przy ul. Łąkowej 29 oraz sam budynek studia filmowego (zdj.1 i 2). Warto pamiętać że budynek studia to dawna hala sportowa, zaadaptowana po wojnie na potrzeby kinematografii. Do dzisiaj w tym miejscu znajdują się instytucje związane z filmem.

Również ostatnia scena filmu, przedstawiająca triumfalny przemarsz oddziałów polskich wracających z wojny, kręcona była w Łodzi, w parku im. Poniatowskiego (zdj.3).