Aleja gówniarzy
Cudowne dziecko
Daleko od
szosy
Edi
Kalosze szczęścia
Kapitan Sowa
na tropie
Kariera Nikodema Dyzmy
Kingsajz
Kroll
Niewiarygodne przygody Marka Piegusa
Pan Samochodzik kontra latające maszyny
Przypadek
Rzeczpospolita Babska
Stawka większa
niż życie
Trójkąt bermudzki
Ucieczka z
kina Wolność
Vabank
Vabank 2, czyli riposta
Zakazane piosenki
Ziemia
obiecana
 

 

 

Aktualności

30 listopada 2010 r.

Jak można się przekonać "Przewodnik po filmowej Łodzi" jest bardzo dobrym materiałem promocyjnym Łodzi. Polecamy!

premier

 

 

 

11 października 2010 r.

W dniu 9 października na antenie TVP3 Łódź wyemitowany został trzeci odcinek programu "Strefa Piotrkowska". W programie znalazł się fragment poświęcony sztuce filmowej, gdzie oprócz reżysera Juliusza Machulskiego o łódzkim szlaku filmowym opowiada współautorka szlaku i "Przewodnika po filmowej Łodzi" Marta Wawrzyniak. Cały program można obejrzeć tu:

http://www.tvp.pl/lodz/reportaze/strefa-piotrkowska/2649167/odcinek-3-09102010/2976427

 

 

 

9 października 2010 r.

Śródmiejski Ośrodek Kultury w Krakowie
Wydział Humanistyczny Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie

serdecznie zapraszają na:

II Ogólnopolską Konferencję Naukową

ZANURZENI W HISTORII – ZANURZENI W KULTURZE

Kultowe seriale PRL-u

 

            Konferencje z cyklu Zanurzeni w Historii – Zanurzeni w Kulturze z założenia są inicjatywą długodystansową, którą chcemy podejmować corocznie, w tym samym czasie. W jej ramach przypominać będziemy sylwetki artystów, których twórczość w różny sposób wiązała się z historią najnowszą okresu PRL-u, była przez nią determinowana i z niej wynikała czy też stała się przedmiotem (tematem) tej twórczości. W centrum naszego zainteresowania znajdują się również pewne fenomeny kulturowe, które zapisały się w pamięci widzów czy słuchaczy, często zyskując miano kultowych.
Wśród takich zjawisk poczesne miejsce zajmują polskie seriale, które dla wielu ludzi stanowiły wówczas ważne źródło wiedzy o historii (czasem nieco „przekolorowanej”, czasem wręcz ideologicznie przekłamanej) i kulturze. Ukazywały stosunki społeczne, życie w miastach i na wsi. Na ścianach wielu domów wisiały podobizny kapitana Klossa czy Janka Kosa, a zabawami „w czterech pancernych i psa” żyły wówczas wszystkie polskie podwórka, co bezsprzecznie było dowodem ich olbrzymiej popularności. Obecnie możemy na tę twórczość spojrzeć nieco inaczej, mając dużo obszerniejszą wiedzę historyczną i inną perspektywę.
Centralnym problemem poruszanym na Konferencji będzie fenomen ciągłej obecności seriali czasów PRL-u w świadomości współczesnych widzów, także tych młodszych, wychowanych już na tzw. „nowych serialach” amerykańskich. Szczególnie ciekawe wydają się być seriale naznaczone wyraźnym autorskim piętnem reżysera (Bareja, Gruza), ale liczymy również na to, że jakieś mniej znane produkcje zostaną odkryte na nowo.
Chcielibyśmy wspólnie poszukać odpowiedzi na pytania:                                                - Jak w serialach PRL-u ukazywane były: rzeczywistość i historia?
- Czy ideologizacja przekazu musi z góry skazywać je na potępienie?
- Czy popularność tych seriali, to kwestia mody, wynik nostalgii za czasami, kiedy „wszystko było dużo prostsze”, a może przyczyny tego stanu leżą zupełnie gdzie indziej?
- Czego szukają w nich najmłodsi widzowie i z czego wynika ciągła atrakcyjność                PRL-owskich produkcji?
- Czy seriale tamtego okresu można czytać np. genderowo?

 

Konferencja Zanurzeni w Historii – Zanurzeni w Kulturze: Kultowe seriale PRL-u odbędzie się w dniach 26 – 27 listopada 2010 r., w Śródmiejskim Ośrodku Kultury                      w Krakowie, przy ulicy Mikołajskiej 2 (sala nr 17). Ostateczny plan Konferencji ukaże się na początku listopada.

Do czynnego uczestnictwa w Konferencji (tj. wygłoszenia referatu) zapraszamy osoby posiadające przynajmniej stopień zawodowy magistra, ale również studentów(-tki), mogących potwierdzić swoje dokonania w zakresie omawianej problematyki.
Zgłoszenia, wypełnione według wzoru zamieszczonego w załączniku, przyjmowane będą do 1 listopada 2010 r. Do 10 listopada 2010 r. wybranych uczestników poprosimy o dostarczenie abstraktu referatu i wpłacenie wymaganej opłaty konferencyjnej. Przeznaczona zostanie ona przede wszystkim na sfinansowanie druku pokonferencyjnego. Koszt konferencji (dot. tylko referentów) wynosi: 150 zł – osoby z tytułem magistra oraz studenci, 200 zł – pracownicy naukowi z tytułem doktora lub profesora.
Organizatorzy nie zapewniają wyżywienia i noclegu, możemy jednak w każdej chwili przekazać Państwu potrzebne informacje na ten temat. Wszelkie pytania dotyczące Konferencji prosimy kierować na adres: bserwatka@lamelli.com.pl lub kontaktować się telefonicznie: (0-12) 422-19-55. Obszerniejsze informacje dotyczące cyklu Zanurzeni             w Historii – Zanurzeni w Kulturze, ze szczególnym uwzględnieniem tegorocznej Konferencji, znajdziecie Państwo na stronie internetowej www.lamelli.com.pl już pod koniec września. W ramach Konferencji zaplanowaliśmy również wydarzenia towarzyszące m.in. maraton serialowy w krakowskim Kinie „Agrafka”.

Z niecierpliwością czekamy na Państwa zgłoszenia!

 

Komitet Organizacyjny:
mgr Barbara Serwatka (Śródmiejski Ośrodek Kultury w Krakowie/ Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie)
dr Marek Karwala (Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie)
mgr Łukasz Kupiec (Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie)
mgr Marek Górka (Śródmiejski Ośrodek Kultury w Krakowie)