Tradycyjne smaki w Łodzi

Tradycyjne smaki w Łodzi

Łódź jest miastem, które słynie nie tylko z pięknych widoków oraz wielu interesujących miejsc do zwiedzania. Warto także wspomnieć o bardzo dobrej kuchni, która podbija sercu turystów, którzy nie chcą wracać do domu. Każdy kto spróbuje tego co się jada w tym regionie ma podobne wrażenia.

Pierwsza z tradycyjnych potraw znana jest jako zalewajka. Chodzi o zupę wywodzącą się z chłopskiej tradycji. Bazuje ona na ziemniakach oraz żurze, który powstał przy pomocy zakwasu chlebowego.  Nazwa zupy jest ściśle związana z metodą jej przygotowywania. Chodzi o to, że obrane oraz pokrojone ziemniaki gotuje się w towarzystwie odpowiednich dodatków i przypraw. Dopiero później zalewa się żurem. Do przygotowania zalewajki używa się pieprzu, czosnku oraz cebuli.

Co jemy w Łodzi?

W dalszej kolejności na talerzu muszą pojawić się żelazne kluski. Już na wstępie warto uczulić, że nie prezentują się dobrze, ale za to rozpływają się w ustach. Powstają przy pomocy ziemniaków oraz jajek i na pewno nie chodzi o kluski śląskie, gdyż nie mają one z nimi niczego wspólnego. W restauracjach serwuje się je bardzo często razem z kawałkiem mięsa oraz kapustą, jednakże najlepiej smakują przypieczone na maśle.

Kapusta z grochem właśnie z Łodzi przywędrowała na wiele wigilijnych stołów. To danie, które od niepamiętnych czasów gościło na stołach mieszkańców tego miasta bez względu na status materialny.

Wakacje w Łodzi nie mogą obejść się bez spróbowania tatarczucha. Chodzi o placek, który powstaje przy pomocy mąki gryczanej. Placek ten jest słodki, a nawet miodowy i można go dostać przede wszystkim w rejonie Radomska. Danie to jest powiązane z historią Tatarów, gdyż sprzedawali oni kaszę w tych rejonach. Z kolei ich żony piekły takie placki i następnie sprzedawały razem z nimi.

Piernik marchewkowy to przysmak, który zadowoli nawet największych łakomczuchów. Powstaje przy pomocy marchewki, rodzynek oraz aromatycznych przypraw, między innymi goździków oraz skórki pomarańczy. To idealny dodatek do filiżanki aromatycznej kawy bądź herbaty. Nie kruszy się, jest wilgotny oraz pełen smaku. Palce lizać!

Tego trzeba spróbować

Z Łodzi pochodzi też polewka gruszkowa. Jest to zupa, która smakuje zarówno słodko, jak i nieco kwaśno. Wśród wyczuwalnych smaków dominują gruszki, gdyż były one powszechnie dostępne.

Wodzianka to kolejny hit regionu. Do jej przygotowania korzystało się z czerstwego chleba, który krojony był w kostkę, a następnie zalewany gorącym wrzątkiem. Oprócz wrzątku używano czosnku, soli oraz tłuszczu ze skwarkami.

Prażoki powstają przy pomocy ziemniaków, mąki oraz soli. Często serwuje się je jako dodatek do mięsa oraz sałatki czy kapusty. To ulubiona potrawa dzieci, a mamy nie muszą spędzać długich godzin w trakcie ich przygotowania.

Ostatnia pozycja na liście przysmaków to śledzie pod pierzynką. Śledzie je się tutaj z ziemniakami oraz mlekiem. To proste danie gościło przede wszystkim na stołach pracujących oraz stosunkowo biednych chłopów.