Jakie zmiany przyniesie remont Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi?

Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne to największe muzeum w Łodzi. Można w nim podziwiać trzy stałe wystawy, które zawierają w sobie tysiące niesamowitych eksponatów. W celu zwiększenia powierzchni placówki o 180 procent zdecydowano się na ogromny remont, największy w historii budynku.

Mimo że modernizacja muzeum wciąż trwa, już teraz wiemy, jakie zmiany zajdą w budynku i na dziedzińcu. Przede wszystkim, powstanie wiele nowych konstrukcji należących do placówki. Postawiony został magazyn, w którym przechowywać można wszystkie wielkogabarytowe eksponaty, jakimi są m.in. zabytkowe maszyny. Podwyższenie innego budynku, który wcześniej znajdował się na tym terenie, pozwoliło na wybudowanie antresoli, która umożliwi oglądanie urządzeń z góry. Wysokość nie będzie przeszkodą także dla osób niepełnosprawnych, ponieważ powstała również winda gotowa do przewozu osób i różnych ciekawych przedmiotów, które będzie trzeba przetransportować ze składu w piwnicy.

Kolejną nową konstrukcją jest trzypiętrowa budowla, w której powstały magazyny, sale edukacyjne oraz pomieszczenia przeznaczone dla osób odpowiedzialnych za konserwację eksponatów. Dziedziniec, który wcześniej nie był dostępny dla zwiedzających, zostanie teraz całkowicie otwarty. Muzeum zamierza też wprowadzić możliwość zajęć edukacyjnych, podczas których przewodnik pozwoli zainteresowanym dotknąć wybrane eksponaty i dokładnie przyjrzeć się niektórym okazom.

Ze względu na epidemię koronawirusa, remont nieco się wydłużył. Dyrekcja jednak zdecydowała się zdradzić kilka szczegółów. Pełne efekty renowacji budynku będzie można oglądać prawdopodobnie już od końca tego roku.