Zmiany dotyczące minimalnych odległości

Rada Miejska Łodzi zajęła się zmianami dotyczącymi odległości między tzw. obiektami chronionymi a obiektami, w których alkohol spożywa się na miejscu. Co się zmieniło?

Mniejsza odległość

Zacznijmy od tego, jak było wcześniej – w końcu nie wszyscy muszą zdawać sobie sprawę z każdego przepisu. W skrócie – chodzi o minimum 50 metrów od szkół czy kościołów.

Obecnie możemy mówić o podziale na sklepy i pozostałe obiekty – kryterium to możliwość wypicia alkoholu poza miejscem zakupu. Przy sklepach minimum 50 metrów zostaje, natomiast przy pozostałych obiektach zmiana jest znacząca – minimum 30 metrów od miejsc chronionych.

Warto również zdawać sobie sprawę z tego, że zmiana wynika z wniosku wydziału zdrowia i polityki społecznej. Można też usłyszeć o tym, że wprowadzona zmiana wynika z potrzeby ułatwienia życia – gospodarczego i turystycznego. Do tego nie możemy zapomnieć o tym, że sprzedaż nieletnim jest zabroniona. Wypada też odnotować, że zmiany nie przyjęto jednogłośnie – ze zmianami nie zgadzało się trzech radnych PIS-u.

Informacje z Łodzi znajdziesz także w serwisie Łódź Info.