Roman Polański przestanie być honorowym obywatelem Łodzi?

Można przypuszczać, że wszyscy zdają sobie sprawę z tego, jak ważną osobą jest Roman Polański. Warto też odnotować, że mowa o honorowym obywatelu Łodzi – przynajmniej jeszcze przez jakiś czas.

Co jest przedmiotem dyskusji?

Sprawa jest złożona, wszak dorobek artystyczny Romana Polańskiego to coś, co musi robić wrażenie. Z drugiej strony dorobek artystyczny to tylko część wizerunku – liczy się także nienaganna postawa społeczna i moralna. Niestety, ta część życia Romana Polańskiego jest kontrowersyjna. Ponadto wypada przypomnieć, że dyskusja o życiu Romana Polańskiego to nie jest nowość – już ponad 10 lat temu można było usłyszeć, że Polański nie powinien być honorowym obywatelem Łodzi.

Zdaniem jednej z łódzkich radnych sprawa Romana Polańskiego nie budzi specjalnego zainteresowania. Pojawiła się nawet sugestia, że może to wynikać z pandemii. Trudno powiedzieć, czy tak właśnie jest, ale jedno jest pewne – pojawienie się wniosku dotyczącego odebrania tytułu honorowego obywatela Łodzi. Niemniej na pojawienie się tego wniosku trzeba poczekać – wniosek ten ma pojawić się po tym, jak sytuacja epidemiczna się ustabilizuje.