Łódź: Nowy system naliczania opłat za śmieci

W Łodzi szykują się zmiana związana z naliczaniem opłat za śmieci – zmiana jest nieunikniona i wejdzie w życie z początkiem lipca. Zasadne wydaje się pytanie, czy wszyscy zdają sobie sprawę z tego, co się wydarzy?

Nie chodzi o wszystkich

Nowy system naliczania opłat to efekt tego, co wydarzyło się 27 stycznia – właśnie wtedy miała miejsce uchwała związana ze śmieciami. Publikacja w Dzienniku Urzędowym to marzec i co najważniejsze, publikacja ta jest równoznaczna z wprowadzeniem określonej nowości. Ta nowość to system hybrydowy, który może naliczyć opłatę na podstawie zużytej wody.

Tak dotarliśmy do konkretów – właściciele domów rodzinnych nie mają powodów do obaw (stawka 34 zł od osoby nie ulegnie zmianie). Zabudowa wielorodzinna to miejsce, w którym płatność wyniesie 9,60 zł za metr sześć. wody. Wypada również podkreślić, że kluczowe znaczenie będzie mieć wskazanie wodomierza. Trzeba też pamiętać o tym, że chodzi o wskazania za 3 miesiące poprzedzające rozliczenie. Oczywiście wynik dzieli się przez 3.

Odczyty wodomierza i ustalenie stawki to zadanie, którym będzie musiał zająć się administrator nieruchomości. Istotne jest także to, że można mówić o tymczasowej stawce – co 3 miesiące ma dochodzić do aktualizacji.