Jak zacząć pracę w przemyśle filmowym? Co musisz wiedzieć?

Przemysł filmowy kusi czerwonym dywanem, sławą i bogactwem. Co prawda droga do takich zaszczytów nie jest usłana różami, ale każdy ma prawo na nią wstąpić. Chcesz pracować w przemyśle filmowym? Podpowiemy ci, od czego najlepiej zacząć.

Jak wygląda przemysł filmowy w Polsce?

W Polsce produkuje się rocznie kilkadziesiąt filmów pełnometrażowych. Jeśli weźmiemy pod uwagę także filmy krótkometrażowe i średniometrażowe, liczba ta urośnie do kilkuset. Gdy dodamy do tego produkowane w Polsce seriale (liczba jest trudna do ustalenia, ale na pewno jest ich co najmniej kilkadziesiąt), to wyraźnie widać, że przemysł filmowy to nie tylko duże pieniądze, ale też duża liczba miejsc pracy. Co prawda zarówno aktorzy, jak i technicy mogą pracować przy kilku produkcjach jednocześnie, jednak nadal niewiele to zmienia – pracy i pieniędzy, które można zarobić, jest dużo. W przypadku produkcji filmowych mówi się o kilku milionach na jeden film.

Centrum polskiego filmu nadal stanowi Łódź. To tu znajduje się najsłynniejsza w Polsce Łódzka Szkoła Filmowa, a oferty pracy w Łodzi w branży filmowej wcale nie tak trudno znaleźć. Ponadto wiele filmów, seriali i paradokumentów kręci się w innych miastach w Polsce. Okazji do rozpoczęcia kariery w branży filmowej jest więc całkiem sporo.

Jak dostać się „do filmu”?

Marzysz o karierze aktora, jednak nie masz odpowiedniego wykształcenia? Wiek już nie ten i myślisz, że najlepsze lata na rozpoczęcie pracy w filmie już za tobą? Wcale nie musi tak być!

W filmach i serialach grają nie tylko aktorzy pierwszoplanowi i drugoplanowi, ale też cała rzesza statystów! Ich stawki dzienne są co prawda niskie, ale od czegoś przecież trzeba zacząć.

Żeby zostać statystą, wystarczy zgłosić się do odpowiedniej agencji, która ich zrzesza (w Polsce jest co najmniej kilka takowych, można ich poszukać w internecie), zarejestrować się i czekać na zaproszenie. Statyści rzadko muszą przechodzić castingi. Ponieważ ich rola w filmie lub serialu ogranicza się jedynie do pokazania się, są wybierani na podstawie zdjęć i opisów.

A jak dostać rolę mówioną? W niektórych przypadkach wystarczy być statystą, zwłaszcza gdy rola mówiona ogranicza się do jednego zdania. Są też agencje dla aktorów amatorów i warto się tam zgłosić. W przypadku ubiegania się o rolę mówioną trzeba przejść casting.

Czy w ten sposób uda się zostać gwiazdą? Historia pokazuje, że takie przypadki miały i nadal mają miejsce. Nawet obecnie można znaleźć w obsadzie kilku seriali aktorów bez wykształcenia kierunkowego.

Jeśli nie aktor, to kto?

Przemysł filmowy to nie tylko aktorzy, chociaż to oni ostatecznie są najbardziej widoczni. Jednak trzeba pamiętać, że bez wysiłku całej rzeszy ludzi nie udałoby się stworzyć filmu ani serialu.

Kto więc pracuje w przemyśle filmowym?

Debiutant raczej nie zostanie reżyserem, scenarzystą, choreografem, oświetleniowcem, dźwiękowcem, operatorem kamery. Te zawody także mają swoich branżowych guru, a droga na szczyt wcale nie jest łatwa. Jednak, jak to mówią, nie od razu Kraków zbudowano.

Marzy ci się praca w branży filmowej? Zostań pomocnikiem, asystentem, technikiem. Może nie brzmi to zbyt romantycznie, ale przecież od czegoś trzeba zacząć. Plan filmowy to masa kabli, rekwizytów, sprzętów, które trzeba nosić, podłączać, obsługiwać. Czasem rola pomocnika sprowadza się dokładnie do potrzymania czegoś lub podawania narzędzi, jednak… ktoś to musi robić. Zajęcie może mało ambitne, ale pozwala poznać zawód od podszewki. No i wbrew obiegowej opinii, bez tych „pomagaczy” najniższego szczebla, nie dałoby się filmu nakręcić. Ekipa filmowa jest jak jeden organizm, tu każda komórka jest tak samo ważna.

Chcesz się pokazać na ekranie? Wystąp w teledysku!

Teledysk jako przepustka do wielkiego świata filmu? Nie ma w tym nic niezwykłego. Nawet zawodowi aktorzy na początku swojej drogi korzystają z tej możliwości pokazania się szerszej widowni. Dobrym przykładem może być Magdalena Różdżka, która blisko dwadzieścia lat temu zagrała w teledysku zespołu Wilki.

Oczywiście zespół z ugruntowaną pozycją na rynku raczej nie zatrudni naturszczyka, ale jest cała masa debiutantów, którzy próbują na wszelkie sposoby przebić się na rynku muzycznym. Można połączyć siły i zadebiutować wspólnie – w roli piosenkarza i aktora.

Jak to zrobić? Okazje same wchodzą w ręce, trzeba tylko dać im szansę, no i przede wszystkim poinformować rodzinę i znajomych o własnych aspiracjach. Podobnie jak w przypadku filmu, warto zgłosić się do agencji skupiających aktorów amatorów.