Granat – jakie są jego właściwości zdrowotne?

Niemal każda osoba przynajmniej raz w życiu miała okazję skosztować owoc granatu. Jego interesujący smak – słodycz z kwaśną i goryczkową nutą – przyniósł mu sławę na całym świecie. Jednak powinniśmy cenić go za inne walory. Owoc ten ma szereg właściwości zdrowotnych. Zobacz, jak granat wspiera funkcjonowanie organizmu.

Granat – czym charakteryzuje się ten owoc?

Granat jest owocem granatowca właściwego. Roślina ta jest drzewem. Osiąga rozmiar około 3 metrów, jednak zdarza się, że dorasta nawet do 7 metrów. Pochodzi z Azji Zachodniej i Indii. Jednak obecnie uprawia się go w wielu innych miejscach na świecie – głównie w rejonie basenu Morza Śródziemnego, gdzie ma bardzo dobre warunki do rozwoju.

Owoc granatu zaliczany jest do jagód. Jego średnica może osiągać nawet 12 centymetrów. Ma okrągły kształt. Z zewnątrz pokrywa do skórka. Może przyjmować barwy od żółtej do intensywnie czerwonej.

Granat jest bardzo ważnym owocem wśród wielu religii. Uważa się go za symbol nieśmiertelności, płodności i obfitości. Nadal stosuje się go w medycynach ludowych – m.in. ajurwedzie (tutaj zastosowanie ma nie tylko owoc, ale wszystkie części granatowca właściwego).

Jak granat wspiera funkcjonowanie organizmu?

Granat wspiera funkcjonowanie organizmu na wiele sposobów. Dzięki zawartości kwasu elagowego ma właściwości antyoksydacyjne. Eliminuje wolne rodniki, a tym samym nie dopuszcza do niszczenia komórek. Zaobserwowano także, że doskonale wpływa na zdrowie intymne kobiet i mężczyzn. W pierwszym przypadku działa na gospodarkę hormonalną. W przypadku panów wspiera zdrowie prostaty.

Granat dobrze oddziałuje na skórę. Dlatego jest on powszechnie stosowany w kosmetyce. Takie właściwości zawdzięcza obecności witamin i pierwiastków, które odżywiają komórki skóry. Regularne stosowanie granatu wyrównuje koloryt cery, wspiera jej regenerację i łagodzi stany zapalne.

Nie można zapomnieć o tym, że granat wspiera odporność. Dostarcza wszystkich niezbędnych witamin, minerałów i przeciwutleniaczy. Tym samym organizm ma energię do walki z patogenami.

Jak spożywać granat?

Owoc granatu można przetwarzać na różne sposoby. Wykonuje się z niego dżemy, konfitury, soki, a nawet wina. Można spotkać go w formie liofilizowanej lub sproszkowanej. W takiej postaci dodaje się go do potraw, napojów i deserów.

Dostępne są również suplementy diety z granatem. Preparaty mają postać kapsułek, które zawierają wyciągi z całego owocu. Można zdecydować się również na naturalny sok. Spożywa się go w ilości 1–2 łyżki dziennie.